Alergia – przyczyny i leczenie

Alergia jest spowodowana zmienioną odpornością tkanek na alergen. Problem ten dotyczy wielu osób i co mocno niepokojące stale zwiększa swoją skalę. Co roku liczba alergików rośnie nawet o 20 procent! Najczęściej alergia dopada osoby mieszkające w mieście, gdzie powietrze jest zdecydowanie bardziej skażone aniżeli w regionach mniej uprzemysłowionych i zabudowanych. Nie jest to jednak zasadą. Wiele zależy również od najbliższego środowiska, w którym żyjemy.

Jak rozpoznać alergię?

Najczęstsze objawy alergii to:

  • katar (bardzo nieestetyczny i męczący; może trwać nawet do kilku tygodni; możemy odczuwać także swąd oraz mieć ataki kichania);
  • kaszel (najprawdopodobniej spowodowany uczuleniem na roztocza; atak kaszlu następuje głównie w nocy podczas snu lub wczesnym rankiem);
  • zapalenie spojówek (wywołane jest uczuleniem na pyłki roślin lub zwierząt; alergia na pyłki roślin jest sezonowa: zaczyna się od wczesnej wiosny i trwa do późnej jesieni; zapalenie spojówek może jednak być widoczne przez cały rok; uczulenie na sierść jest może trwać do 12 godzin po kontakcie ze zwierzęciem; może też nie dojść do kontaktu alergika ze zwierzęciem – wystarczy, że osoba wejdzie do pomieszczenia gdzie znajdował się pies).

Różne rodzaje alergii

Alergia może przybierać różne postaci, mieć odmienne objawy i uprzykrzać życie choremu w krótszych bądź dłuższych okresach czasu. Powszechnie znane są alergia na sierść czy alergia na kurz, jednak nie są to jedyne możliwości. Występuje również alergia na farby do włosów lub kosmetyki zawierające określone składniki, alergia na mleko krowie czy nabiał itp. O ile alergia dotyczy konkretnego składnika czy czynnika, który można z mniejsza bądź większą skutecznością wyeliminować z otoczenia, alergia nie jest przesadnie uciążliwa dla chorego. Nieco inaczej jest w przypadku, kiedy rozpoznanie alergenu jest niemożliwe lub mocno utrudnione.

Alergia sezonowa i całoroczna

Zdecydowana większość alergików reaguje alergicznie na kontakt z alergenem, którego usunięcie nie stanowi większego problemu lub ma charakter sezonowy (np. pylące drzewa).  Istnieje też niewielka grupa alergików, u których występuje alergia całoroczna. Zwykle spowodowana jest ona przez takie czynniki jak: kurz, roztocza czy pleśń.

Rozpoznanie alergii

Rozpoznanie choroby jest na ogół bardzo łatwe. Pierwsze badanie polega na badaniu skóry. Jeśli jednak lekarz dermatolog ma jakieś problemy z rozpoznaniem alergii wykonuje badanie krwi. Ważne jest, by jak najszybciej wykryć alergie i zacząć ją leczyć. Nie tylko pozwoli to poprawić komfort życia chorego, ale również uniknąć wielu niepotrzebnych problemów. Konsekwencją nieleczonej alergii może być chociażby astma oskrzelowa.

Jak leczyć alergię?

Leczenie choroby polega w dużej mierze na zażywaniu przepisanych przez lekarza leków. Podczas leczenia można skutecznie stłumić objawy alergii, jednak nie zawsze jest to proste. Osoby, które uczulone są na pyłki kwiatów, powinny odbywać coroczne odczulanie przed okresem wiosennym. Leki przepisane przez lekarza blokują namnażanie się histaminy, która wywołuje reakcję na kontakt z alergenem. W wielu przypadkach konieczne jest jednak odmienne leczenie. Wiele zależy od rozpoznania choroby, lekarza czy typu alergii. Inaczej leczona będzie leczona alergia skórna u dzieci, a nieco inaczej u dorosłych. Dlaczego? Alergia u niemowlaka może wymagać zastosowania nieco innego sposobu leczenia – dostosowanego do wieku pacjenta.

Jak ograniczyć działanie alergenów?

Osoby z alergią podczas lata muszą ograniczyć spacery po lasach, łąkach, często wietrzyć mieszkanie po deszczu, ograniczyć kontakt z dymem papierosowym oraz z intensywnymi perfumami. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może skutkować przybieraniem alergii na sile. W przypadku alergii pokarmowej u dzieci czy dorosłych, konieczne jest również szybkie rozpoznanie alergenów i ich wykluczenie z codziennej diety.

Dodaj komentarz