Choroby kręgosłupa i ich leczenie

Choroby kręgosłupa dotykają większości ludzi. Zmiany zwyrodnieniowe, które mogą się pojawić już w wieku dwudziestu kilku lat mogą doprowadzić później do ciężkich dyskopatii. Zwyrodnienia najczęściej pojawiają się w odcinku lędźwiowym oraz tam gdzie krzyżuje się kręgosłup szyjny i piersiowy. Schorzenia takie jak lumbago oraz potoczne korzonki, przepuklina krążkowa czy rwa kulszowa, występujące najczęściej w spojeniach L4-L5 oraz L5-S1, to nic innego jak szeroko rozumiana dyskopatia lub powikłania po niej. Przesunięcie lub wręcz wypadnięcie dysku lub krążka międzykręgowego prowadzi do mrowienia oraz uczucia wbijania szpilki w kręgosłup. Nierzadko zdarza się ból promieniujący w pośladek lub jeszcze niżej. Wtedy przyczyną może być zablokowany staw krzyżowo biodrowy.

Leczenie dyskopatii

Przesunięty dysk plus zablokowany staw krzyżowo biodrowy wytwarza tzw. błędne koło. Dyskopatie często powodują przykurcz mięśnia lub wzmożone napięcie mięśni wokół kręgów. Skuteczna terapia kręgosłupa jest zawsze indywidualna i opiera się na kilku zasadach. Aby leczenie kręgosłupa było możliwe i skuteczne po pierwsze trzeba usunąć ból. Później można się zająć zlikwidowaniem jego przyczyny. Końcowy etap to przywrócenie prawidłowego zakresu ruchomości w danym odcinku. Wszystko odbywa się bezboleśnie i stopniowo. Zwyrodnień i powikłań po ich wystąpieniu można nie czuć, jeśli doprowadzi się do prawidłowego napięcia tkanek. Efekty są z dnia na dzień widoczne. Końcowe ćwiczenia można wykonywać u siebie w domu. Ostateczność powinna stanowić operacja.

Choroby kręgosłupa – leczenie operacyjne

Operacja usunięcia dysku to 30% szans powrotu do zdrowia, ale po długiej rehabilitacji. Występuje mnóstwo powikłań np. od całkowitego paraliżu do braku czucia w nodze lub stopie. Operacja laserowa czy endoskopowa to pomoc na chwilę, brak efektów lub pogorszenie stanu. Nie należy lekceważyć żadnych sygnałów od naszej podpory ciała. Ból czasami zniknie po jakimś czasie, przyczyny najczęściej zostają i mogą wrócić z wielokrotnie większymi konsekwencjami.

Najczęstsze metod leczenia – maść na kręgosłup

Wszyscy lekarze pierwszego kontaktu w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa przepisują Voltaren lub jego zamiennik Diclofenac. Są to specyfiki nie mające kompletnie żadnych właściwości leczniczych, a jedynie bardzo dobrze maskują ból w kręgosłupie przez około 7-14 dni. Po tym czasie, jeżeli stan kręgosłupa nie polepszy się, ich działanie przeciwbólowe drastycznie słabnie w wyniku uodporniania się organizmu. Wiele można zaoszczędzić nie stosując maści zarówno tych „leczniczych” jak i rozgrzewających. Ich rzekome wchłanianie się przez skórę i likwidowanie bólu jest tylko chwytem reklamowym.

Nie wymyślono jeszcze maści, która przeniknie przez skórę, mięśnie, ścięgna, więzadła i dojdzie do krążka międzykręgowego, który najczęściej jest przyczyną bóli w kręgosłupie. Wszelkie poprawy stanu zdrowia wiążą się jedynie z czynnością wcierania. Wtedy to wykonywany jest element masażu co powoduje chwilowe rozgrzanie tkanek wokół ogniska bólu i obniżenie przewodnictwa nerwowego przez około 30min. U większości ludzi zdarza się, że dyskopatia regularnie co jakiś czas powraca. Czasami podczas wysiłku fizycznego, a czasami samoistnie. Jej objawy nie muszą być jednakowe, ale zawsze są dokuczliwe i każde ich pojawienie się wydłuża czas powrotu do zdrowia w porównaniu z pierwszym etapem choroby. Powodem jest zawsze leczenie zachowawcze np. środkami przeciwzapalnymi wspomnianym wcześniej Voltarenem lub ograniczeniem się tylko do fizykoterapii, która generalnie jest dość skuteczna i przyspiesza znacznie rehabilitację w początkowej fazie bólowej, jednak należy sobie zdać sprawę, że fizykoterapia np. laser nie likwiduje w żaden sposób przyczyny, a jedynie skutki.

Leczenie skoliozy i dyskopatii – co robić?

Bez względu na to, czy interesuje nas leczenie chorób dyskopatii przepuklin kręgów, profesjonalna rehabilitacja kręgosłupa czy leczenie skoliozy u dzieci, powinniśmy rozpocząć działanie od wizyty u lekarza. Pomoże nam on zidentyfikować problem – np. lordoza szyjna, a następnie zaproponuje leczenie, które może okazać się najskuteczniejsze. Rozsądnym działaniem będzie skonsultowanie swojego przypadku z kilkoma specjalistami. Unikniemy w ten sposób błędnego rozpoznania choroby i szybciej znajdziemy skuteczną metodę leczenia.

Dodaj komentarz