Choroby tarczycy – objawy i leczenie

Tarczyca to schorzenie, które dotyka wielu osób. Rozpoznanie nadczynności tarczycy może być zdiagnozowane po wykonaniu dokładnych badań pacjenta – konieczne jest przeprowadzenie USG tarczycy. Tarczyca kontroluje szybkość metabolizmu. Niedoczynność tarczycy jest z kolei spowodowana brakiem hormonów tarczycy. Jak rozpoznać choroby tarczycy? Jak wygląda leczenie? Jaka dieta przy tarczycy będzie najlepsza?

Najczęstsze objawy tarczycy

Objawy jakie mogą wystąpić w naszym organizmie to: senność, przybieranie na wadze, chrypa. Co więcej, skóra jest znacznie przesuszona, a twarz opuchnięta. Niedoczynność tarczycy występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej pojawiają się po porodzie lub po menopauzie. Wstępny okres choroby to tak zwana utajona niedoczynność. Podczas tego stadium rozwijania się choroby nie zaobserwujemy żadnych zmian w naszym organizmie. Kobiety, u których występują wyżej wymienione dolegliwości mają też problemy z zajściem w ciąże. Aby się upewnić, czy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy powinniśmy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, by dał nam skierowanie na badania krwi, zwykle takie badanie wykonywane jest w ten sam dzień, lecz na wyniki trzeba zwykle poczekać. Wykrycie schorzenia jak najszybciej umożliwia zniwelowanie wiele groźnych następstw.

Sposoby leczenia tarczycy

Leczenie tarczycy to między innymi cykliczne badanie krwi oraz przyjmowanie doustnie leków. Po kilkumiesięcznym zażywaniu leku nasz stan zdrowia się znacząco poprawia. W momencie, gdy zaobserwujemy poprawę musimy nadal zażywać lek. Z tej choroby nie wyleczymy się w 100%, ale nasze życie dzięki specjalistycznym preparatom znacznie się poprawi.

Tarczyca a dieta

Trzeba też przejść na specjalną dietę, która zależy od konkretnej choroby tarczycy. Inaczej bowiem wygląda dieta w niedoczynności tarczycy, a inaczej dieta w nadczynności tarczycy. Przykłady gotowych diet rozpisanych na tygodnie czy nawet miesiące bez problemu znajdziemy w Internecie. Powszechnie dostępne są również wskazówki i sugestie tyczące się produktów, które należy spożywać oraz tych, których lepiej unikać. Odpowiednio zbilansowana dieta może być nam również dostarczona przez naszego lekarza prowadzącego. Zdarzają się przypadki, że nasz organizm nie osiąga zamierzonego poziomu hormonów we krwi i jedynym rozwianiem jest połączenie preparatów l-tyroksyny z trijodotyroniną.

Badania i profilaktyka przy tarczycy

Niewątpliwie tarczyca to poważne schorzenie, dlatego nie powinniśmy go bagatelizować. Wszystkie podejrzane objawy warto natychmiast konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Mając na uwadze fakt, że w pierwszym stadium choroby objawy nie są zauważalne, pamiętajmy, jak ważne są badania okresowe. Im szybciej wykryjemy chorobę tym mamy większe szanse na normalne życie. Lekarzowi warto również zadać kilka innych pytań typu: liposukcja a tarczyca, lipoliza a tarczyca, karmienie piersią a tarczyca… Lekarz z pewnością udzieli nam wyczerpującej informacji i rozwieje w ten sposób wszystkie nasze wątpliwości.

Dodaj komentarz