Jak zadbać o zdrowe zęby?

Aby nasze zęby były zdrowe należy odpowiednio o nie zadbać. Nie jest to jednak takie proste, gdyż nasze nawyki i przyzwyczajenia mogą niekorzystnie odbijać się na kondycji naszych zębów oraz ich wyglądzie. Ważne jest przede wszystkim właściwe odżywianie się. Dostarczanie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych sprawi, że nasze zęby będą mocne i silne, a dziąsła zdrowe. Dieta to jednak za mało. Konieczne będzie również odpowiednie szczotkowanie zębów oraz używanie dobrej pasty. Szczoteczki do zębów dla dzieci oraz dorosłych występują dziś w wielu wariantach, więc każdy znajdzie dla siebie idealną. Podobnie jest z pastami.

Jak dbać o szkliwo?

Jeśli mamy problemy ze szkliwem, powinniśmy jeść szpinak, sery, pić mleko i jogurty. Te naturalne produkty posiadają dużo wapnia, który wchodzi w skład budulca szkliwa. Osoby, które są uczulone na krowie mleko powinni spróbować mleko kozie, które jest bardzo bogate w wapń i fosfor. Wapń zapobiega rozrzedzaniu masy kostnej lub osteoporozie, która dokucza wielu starszym osobom i coraz częściej staje się też problemem ludzi w średnim wieku. Kobiety są bardziej narażone na osteoporozę, dlatego szczególnie one powinny zadbać o właściwą dietę. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń wynosi 1100-1200 mg.

Co zrobić by mieć mocne zęby?

Jeśli mamy problemy z twardością zębów powinniśmy spożywać ryby morskie, które zawierają duże ilości tranu, kurze jaja, kukurydzę, a także pić kakao. Na twardość naszych zębów ma wpływ wapń, fosfor oraz witamina D. Opalanie się na świeżym powietrzu dostarcza nam tej witaminy, ale opalać możemy się tylko kilka miesięcy w roku. Istnieją dwa rozwiązania tego problemu – można na okres jesienno zimowy wyjechać na jakieś ciepłe wyspy lub ewentualnie kupić specjalne tabletki w aptece, które zaspokoją nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Warto jednak skonsultować to wcześniej z lekarzem.

Dobroczynne witaminy

W naszej jamie ustnej znajduje się dużo potrzebnych bakterii, ale są też bakterie które nie są pożądane. Za neutralizację tych bakterii odpowiada witamina A, która znajduje się na przykład w marchwi, kapiście, dyni, morelach, agreście czy melonach. Ślina działa bakteriobójczo i zapobiega próchnicy.

Na wrażliwe dziąsła przychodzi nam z pomocą witamina C. Jak wiadomo witamina ta zwiększa odporność organizmu na różne infekcje, ale też zmniejsza ilość wolnych rodników. Witamina C działa regenerująco na naczynia włosowate uszczelniając je, co zmniejsza krwawienie dziąseł. Największym jej źródłem są cytrusy: cytryna i pomarańcza, a także kiwi, seler oraz brokuły. Choroby dziąseł są bardzo nieprzyjemne, więc warto się odpowiednio przed nimi zabezpieczyć i zastosować do powyższych wskazówek.

Jak walczyć z próchnicą?

Jeśli mamy problemy z próchnicą powinniśmy pić więcej czarnej jak i zielonej herbaty, która posiada dużo fluoru. Fluor działa antybakteryjnie na drobnoustroje, które to odpowiadają za powstawanie próchnicy w naszej jamie ustnej. Pamiętajmy, że nadmiar fluoru może zaszkodzić. Oznaką takiego stanu rzecz są chociażby białe plamy na zębach, któe nie prezentują się zbyt estetycznie.

Jak pobyć się kamienia nazębnego?

Na kamień nazębny polecane jest chociażby żucie gumy. Musi to być jednak guma bez cukru, gdyż tylko ona daje najlepsze efekty czyszczące. Nie należy oczywiście zapominać o cyklicznych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Usuwanie kamienia w gabinecie dentystycznym jest niezwykle szybkie i skuteczne. Koszt takiej usługi również ne powinien być zbyt wysoki.

Bezpieczne wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów można przeprowadzić na kilak sposobów. Najdroższą opcją jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, który specjalizuje się w tego typu usługach. Laserowe wybielanie zębów jest skuteczne, lecz kosztowne. Z tego względu wiele osób wybiera naturalne wybielanie zębów lub sięga po sprawdzone produkty – paski wybielające na zęby, specjalne żele czy nakładki. Koszt takiego wybielania zamyka się zwykle w kwocie kilkudziesięciu złotych. Osoby marzące o hollywoodzkim uśmiechu, ale posiadające krzywe i niewielkie zęby, mogą się zainteresować ofertą gabinetów ortodontycznych lub postawić na implanty zębowe. Niestety są to już usługi, za które przyjdzie nam zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Dodaj komentarz