Najczęstsze błędy w żywieniu

Żywienie dzieci czy nawet dorosłych to zadanie trudne i wymagające niemałej wiedzy. Łatwo bowiem popełnić błędy, które mogą się niekorzystnie obić nie tylko na naszej sylwetce, ale również na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Niedobór wartości energetycznej i odżywczej może spowodować, że my sami lub nasze dziecko będziemy niedożywieni lub wręcz przeciwnie – przekarmieni. Niedożywienie możliwe jest mimo spożywania dużej ilości posiłków, zaś przekarmienie mimo spożywania niewielkich posiłków. Wszystko zależy od tego, co ląduje na naszych talerzach. Konieczne jest zatem zachowanie umiaru i rozsądku.

Kwasy tłuszczowe – dawkowanie

Niewłaściwy dobór produktów spożywczych może wyrządzić zmiany w organizmie. Warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dawkowanie kwasów tłuszczowych. Niedobór wyżej wymienionych wartości może spowodować spowolnienie rozwoju mózgu i znacznie ograniczyć rozwój psychiczny jak i intelektualny. Spożywanie posiłków musi być regularne, co więcej, nie należy się przesadnie najadać podczas tych posiłków. Optymalna ilość posiłków w ciągu dnia to pięć lub sześć – zależy to od wieku nas lub naszego dziecka oraz pory roku.

Aminokwasy – o czym pamiętać?

Ustalając racjonalne żywienie dla naszego dziecka pamiętajmy, by podczas takiego posiłku dostarczyć wiele niezbędnych witamin i aminokwasów, które wpływają na ogólny rozwój naszego dziecka. Unikajmy podawania dziecku produktów wysokoprzetworzonych, takich jak np. wszelkie koncentraty do zup, produkty w puszkach, dania mrożone, batony, ciastka, chrupki, napoje gazowane i słodzone.

Dieta a nowotwory

Szczególnie jednak należy unikać podawania dziecku jedzenia typu fastfood. Jest to jedzenie przygotowane na poczekaniu, zawiera bardzo dużo tłuszczu i innych niepotrzebnych związków. Oczywiście raz na jakiś czas można wybrać się do takich barów, ale takie jedzenie nie może być codziennością. Spożywanie potraw wysoko tłuszczowych może powodować powstawanie nowotworów układu pokarmowego, tłuszcze zwierzęce wpływają na znaczne przyśpieszenie miażdżycy i chorób wieńcowych.

Konsultacje dietetyczne

Dobór odpowiedniej diety nie jest prostym zadaniem. Problemy  przeszkody mogą być różne – niedobór magnezu w ciąży, niedobór witamin, anemia, alergie itp. Mając powyższe na uwadze, warto udać się do specjalisty dietetyka, który ustali nam odpowiednią dietę dla nas czy dla naszego dziecka. Dietetyk tak skomponuje nam dietę, by nie brakowało dziecku żadnych wartości energetycznych i odżywczych. Pierwsze efekty powinny być zauważalne po kilku tygodniach. Wpłyną one nie tylko na lepsze samopoczucie, ale i zdrowie.

Dodaj komentarz