Suplementacja – fakty i mity

Dobrze odżywiane dziecko nie potrzebuje podawania „sztucznych” witamin. To prawda. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie, zawierającej niezbędną ilość białek, tłuszczów, węglowodanów oraz soli mineralnych i witamin, nie ma konieczności jej uzupełniania preparatami wielowitaminowymi. Naturalne witaminy dla dzieci to zdecydowanie najlepsze z możliwych rozwiązań. Kiedy zatem może się pojawić potrzeba suplementacji? Taka konieczność może pojawić się w okresach przesilenia, w trakcie rekonwalescencji po chorobach, w stanach przemęczenia i apatii. Suplementy w ciąży również jest dopuszczalna.

Najlepsze witaminy i ich żywotność

Długie przechowywanie żywności powoduje utratę witamin? To prawda. Straty dotyczą zarówno witamin, jak i składników mineralnych. Duża część witamin zawartych w produktach ulega zniszczeniu pod wpływem temperatury, tlenu atmosferycznego i światła. Podobnie, składniki mineralne zawarte w nieprzetworzonej żywności ulegają wypłukaniu, wyługowaniu podczas obróbki termicznej, mycia czy moczenia.

Suplementy a nowotwory

Preparaty wielowitaminowe mogą wywoływać raka? Nie ma w ogóle mowy o tym, żeby preparaty lecznicze dopuszczone do sprzedaży i używane zgodnie ze wskazaniami lekarza lub opisem na załączonej do nich ulotce, mogły być szkodliwe dla zdrowia i tym samym powodować nowotwory. Niebezpieczny jest jedynie nadmiar witamin, dlatego nigdy nie należy przekraczać zalecanych dawek. Może okazać się to początkiem poważniejszych problemów.

Ryzyko przedawkowania

Produkty wzbogacane w wybrane witaminy mogą prowadzić do ich przedawkowania? Generalnie nie ma takiego zagrożenia. Do żywności dodawane są zwykle tylko te witaminy, których w przeciętnym jadłospisie danej populacji jest zbyt mało, a ich zawartość jest limitowana odpowiednimi przepisami. Przy stosowaniu dawek zalecanych przez producentów i lekarzy nie ma takiej obawy. W czasie stosowania preparatów wielowitaminowych nie powinno się stosować preparatów zawierających witaminy A i D. Istnieje możliwość przedawkowania tych witamin. Dodatkowe dawkowanie witaminy D czy A powinno być każdorazowo określane przez lekarza. Samodzielne działanie w tym względzie nie jest zalecane.

Dobre witaminy dla dzieci

Dzieciom do pierwszego roku życia nie należy podawać preparatów wielowitaminowych? Nie ma takiej reguły. Zawartość witamin w diecie nawet najmłodszych dzieci jest uzależniona od rodzaju spożywanych produktów, stopnia ich przetworzenia. W związku z faktem, że podstawą diety dzieci w tym wieku często są głównie produkty mleczne, konieczne jest uzupełnianie jej preparatami wielowitaminowymi. Dobrze jest jednak konsultować to z lekarzem.

Suplementacja przy alergii

Dzieci alergiczne nie mogą przyjmować preparatów wielowitaminowych? To twierdzenie nie jest prawdziwe. Dzieciom z alergiami, w zależności od wieku, można podawać hypoalergiczne preparaty wielowitaminowe np. Vibovit Bobas (dla niemowląt i dzieci do 3 lat) lub Vibovit Junior o smaku waniliowym (dla dzieci powyżej 3 roku życia). Preparaty te nie zawierają syntetycznych substancji koloryzujących, smakowych, konserwantów i stabilizatorów. W ich skład wchodzą, obok witamin, glukoza i wanilina.

Dawkowanie podczas choroby

W czasie choroby należy podwoić dawki podawanych dziecku preparatów wielowitaminowych. Nie można zakładać takiej prostej reguły. Dawkowanie preparatu w czasie choroby ustala lekarz i zależy ono od zapotrzebowania dziecka na witaminy. Dokładnie tak samo postępować należy w przypadku osób starszych – kompleksowe witaminy dla seniora powinien rekomendować lekarz.

Dodaj komentarz